wymiana opon konin

Bagażniki dachowe

auto części konin

Opony i felgi aluminiowe

 • Sprzedaż
 • Serwis
 • Naprawa
auto części konin

Usługi

 • Naprawa samochodów
 • Auto części
 • Serwis klimatyzacji
 • Kompleksowe przeglądy serwisowe
 • Komputerowa diagnostyka silników
auto części konin

Chiptuning

 • Zwiększamy moc silnika
 • Przywracamy fabryczne osiągi
 • Optymalizujemy spalanie
auto części konin

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie zasadniczo. Dominującą odmiennością między nimi jest skład użytej podczas produkcji mieszanki. Opony letnie wykonuje się z mieszanki, która najlepiej sprawdza się w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza - w niższych tracą swoje parametry. Opony zimowe zaś dedykowane są do użytku w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza, ponieważ tylko wtedy zachowują swoje właściwości. Istotne jest, aby w zależności od pory roku korzystać z sezonowych opon - tylko odpowiedni produkt zapewnia optymalną elastyczność, przyczepność i krótką drogę hamowania. Rozwiązania zimowe od letnich różni także rzeźba bieżnika. Większa liczba głębokich lameli to cecha opon zimowych, dzięki czemu gwarantują one bezpieczeństwo w trakcie jazdy po lodzie lub śniegu. Z tego powodu nie należy korzystać z zimowych opon latem, ponieważ taka budowa obniża ich sprawność na suchej lub mokrej nawierzchni.

Montaż opon letnich - o czym warto pamiętać?

Demontaż opon zimowych powinien łączyć się z kontrolą ich stanu, odpowiednią konserwacją oraz zabezpieczeniem miejsca przechowywania. Przed założeniem opon letnich, również należy się im dokładnie przyjrzeć. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na głębokość bieżnika. W Polsce można korzystać z letnich opon, które posiadają bieżnik o głębokości nie mniejszej, niż 1,6 mm. Warto jednak pamiętać, że opony z bieżnikiem płytszym, niż 3 mm mogą nieść za sobą spore ryzyko utraty panowania nad pojazdem. Zbyt płytki bieżnik sprawia, że szczególnie na mokrym podłożu samochód będzie zachowywał się nieadekwatnie do oczekiwań. Należy także sprawdzić, czy opony nie posiadają widocznych uszkodzeń na bokach, czy powierzchni samego bieżnika. W przypadku wątpliwości najbezpieczniej jest skonsultować się z wulkanizatorem.
Przed montażem opon warto dokonać ich wyważenia. Źle wyważone opony sprawiają, że trudniej zachować panowanie nad samochodem. Doprowadza to także do szybszego zużycia opon, co powoduje konieczność szybszej ich wymiany na nowe.
Przed montażem trzeba również skontrolować ciśnienie w oponach. Często opony tracą je samoistnie a zbyt niskie ciśnienie obniża właściwości trakcyjne opony. Warto więc przed samym założeniem opon sprawdzić, czy ciśnienie w nich jest odpowiednie - dzięki temu samochód będzie odpowiednio reagował podczas hamowania oraz pokonywania zakrętów i oszczędniej gospodarował paliwem z racji niższych oporów toczenia.

Kiedy zamontować letnie opony?

Okres przejścia od zimy do wiosny to czas zmiennej pogody, dlatego wskazanie jednego, właściwego terminu wymiany opon na letnie jest niemożliwe. Przyjmuje się, że trzeba zdemontować opony zimowe, gdy średnia temperatura dobowa jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Jednak przez wzgląd na kapryśność aury warto wstrzymać się z wymianą do czasu, gdy kilkanaście następujących po sobie dni będzie równie ciepłych - często ma to miejsce w marcu lub kwietniu. Dzięki takiej przezorności kierowca ustrzeże się przed nagłym powrotem zimy.

 

 akcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe konin 
Realizacja: warsztat samochodowy konin