wymiana opon konin

Bagażniki dachowe

auto części konin

Opony i felgi aluminiowe

 • Sprzedaż
 • Serwis
 • Naprawa
auto części konin

Usługi

 • Naprawa samochodów
 • Auto części
 • Serwis klimatyzacji
 • Kompleksowe przeglądy serwisowe
 • Komputerowa diagnostyka silników
auto części konin

Chiptuning

 • Zwiększamy moc silnika
 • Przywracamy fabryczne osiągi
 • Optymalizujemy spalanie
auto części konin

Jak dobrać felgi aluminiowe

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu felg aluminiowych?
 
Dobór felg aluminiowych na podstawie felg stalowych:
Przede wszystkim nie należy dobierać felg aluminiowych za wzór używając felg stalowych. Felgi stalowe i aluminiowe różnią się znacząco pod względem budowy. Fakt, iż powstały one z różnych materiałów może również wpływać na różnice w kształcie i wymiarach felgi. Ponadto felgi stalowe są robione pod konkretny typ auta i ich wymiary są unikalne, np. ET felg stalowych może przyjmować wartości ułamkowe co w przypadku felg uniwersalnych praktycznie się nie zdarza. Należy również pamiętać, że felgi stalowe montowane są bezpośrednio na piaście samochodu podczas, gdy większość felg aluminiowych montowana jest na pierścieniach centrujących. Takie rozwiązanie jest zupełnie bezpiecznie i wynika z prostego faktu, że uniwersalna felga aluminiowa ma nieco większy otwór centralny dzięki czemu można ją zamontować w większej ilości modeli samochodów. 
 
Parametry felg
ET i szerokość felgi nie są wartościami stałymi. W zależności od modelu i marki felgi mogą przyjmować różne wartości. Zdarza się tak, iż pod jeden model samochodu specyfikowane są felgi, które mają trzy różne ET, lub dwie szerokości. Nie jest to wcale błąd, ponieważ zarówno szerokość, jak ET mogą się zmieniać. W przypadku wielu samochodów istnieje spory zakres zastosowań różnych ET i szerokości felgi. Poruszając się w tym zakresie możemy uzyskać różny efekt wizualny. Stosując felgi z mniejszym ET, lub szersze od standardowych możemy uzyskać optyczny efekt „poszerzenia” auta. Należy jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę, czy dana felga jest specyfikowana do samochodu tzn. czy producent felg przewidział montaż tej konkretnej felgi w samochodzie, jaki posiadamy.
 
Katalogi techniczno – aplikacyjne felg
Nie należy dobierać felgi „po rozmiarach”. To, że felga ma odpowiednie rozmiary może okazać się niewystarczające. Specyfikacja jest szczególnie ważna w przypadku samochodów bardzo ciężkich, lub legitymujących się dużą mocą. Nie każda felga jest w stanie przenosić ogromne obciążenia, jakie powstają w trakcie jazdy sportowym, lub dostawczym autem dlatego należy zwrócić uwagę na specyfikację. W przypadku aut sportowych dochodzi ponadto problem powiększonych zacisków hamulcowych. Niektóre modele oryginalnych felg do samochodów o sportowych aspiracjach są wykonane w specyficzny sposób. np. felga ma specjalny rant, który umożliwia zamontowanie mniejszej felgi, bądź kształt wewnętrzny umożliwiający montaż takiej felgi aluminiowej. Zabieg tego typu ma spowodować to, iż we wnętrzu felgi zmieści się duży zacisk hamulcowy i powiększona tarcza. Jeśli chcielibyśmy dobrać do tego samochodu felgę uniwersalną, zaistniałaby konieczność dobrania większego rozmiaru felgi, niż ten oryginalny.
 
Dobór opon do felg aluminiowych
Kolejnym problemem, jaki można napotkać podczas zakupu felg aluminiowych, jest dobór opon do felg. Tu również nie należy sugerować się rozmiarem opon zamontowanym na felgach stalowych. Ponieważ w przypadku felg stalowych najczęściej sugerowany jest jeden lub dwa rozmiary, (rzadkością jest aby do felgi stalowej jako zalecane były trzy różne rozmiary opon). W przypadku felg aluminiowych możemy zaobserwować większą dowolność przy doborze rozmiarów ogumienia. Najczęściej podawane jest dwa lub trzy pasujące rozmiary (w niektórych przypadkach może być to nawet pięć lub sześć różnych rozmiarów).

Jak działamy?
Po naszej stronie leży sprawdzenie możliwości montażu wybranych przez Państwa felg w samochodzie. Korzystamy w tym celu z katalogów technicznych wydawanych przez producentów i na tej podstawie sprawdzamy wszystkie parametry techniczne tak, abyście Państwo mogli być pewni, że zamówione felgi są specyfikowane do Państwa samochodów.
 akcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe koninakcesoria samochodowe konin 
Realizacja: warsztat samochodowy konin